Tutaj jesteś

Inwestycje w bitcoiny – czy warto?

18 stycznia 2023 Finanse inwestycje w bitcoiny


Inwestycje w bitcoiny często wiążą się z terminem samego posiadania tych kryptowalut. Należy jednak wspomnieć, że posiadanie samej waluty nie zakończa inwestycji na rynku. Istnieje wiele sposobów inwestowania w bitcoin oraz inne kryptowaluty. Na giełdzie bitcoin spełnia przede wszystkim funkcję spekulacyjną oraz inwestycyjną, a w mniejszym stopniu służy do przeprowadzania transakcji finansowych.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą, która funkcjonuje od stycznia 2009 roku. Jej głównymi fundamentami są technologie blockchain oraz kryptografia. Bitcoin opracował anonimowy twórca, który ujawnił się w internecie pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Bitcoin początkowo miał być transgranicznym środkiem płatniczym, do którego każdy chętny ma dostęp za pomocą smartfona.

Sercem bitcoina jest już wyżej wspomniany blockchain. Jest to baza danych, w której przetrzymuje się wszystkie transakcje przeprowadzane za pomocą bitcoina. W blokach gromadzone są informacje o transakcjach dokonanych za pomocą tej kryptowaluty w danej jednostce czasu. Blockchain można porównać do księgi rozliczeniowej banku, w której trzymane są dane na temat transakcji i sald klientów. Jednak pojawia się tutaj pewna różnica, ponieważ bank jest właścicielem tej bazy danych i trzyma ją na kilku serwerach, natomiast blockchain jest zdecentralizowany, bo łańcuch bloków przechowywany jest przez wielu użytkowników na całym świecie.

Czy inwestycje w bitcoiny są opłacalne?

Inwestować w bitcoin można na wiele sposobów, zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni, kupując przykładowo ułamek BTC na giełdzie kryptowalut. Giełdy, które dają możliwość zakupu bitcoina, nie różnią się prawie niczym od giełd tradycyjnych, natomiast jedną z najwidoczniejszych różnic jest fakt siedmiodniowego tygodnia handlowego, który jest charakterystyczny dla rynku kryptowalut.

Inwestycja w bitcoina ma swoje zalety oraz wady. Pierwszą zaletą jest rosnąca popularność tej kryptowaluty, co przekłada się na wzrost kapitalizacji całego rynku. Im droższy jest bitcoin, tym więcej osób chce go kupić z nadzieją na zyski. Kolejną zaletą jest dywersyfikacja ryzyka, która pozwala na obniżenie ogólnego poziomu ryzyka osoby inwestującej. Ponadto inwestując w bitcoiny, jest potejcalnie wysoka stopa zwrotu, ponieważ ceny bitcoina stale się podnoszą, należy mieć jednak na uwadze to, że kryptowaluta jest zmienna i niestabilna na rynku i może nagle znacznie zmaleć.

Czy warto inwestować w bitcoin w 2022 roku?

inwestycje w bitcoiny

Bitcoin jest bardzo zmienną kryptowalutą, która na samym początku warta była kilka centów. W momencie, gdy bitcoin zyskał ogromną popularność na całym świecie, wzrosła również jego cena. Wartość bitcoina w roku 2021 wynosiła ponad 60 tysięcy dolarów. W bitcoina warto inwestować z wielu powodów, takich jak deflacyjny charakter, decentralizacja kryptowaluty oraz bezpieczeństwo i brak tajemnic.

Należy jednak wspomnieć, że aby bezpiecznie inwestować w kryptowaluty, trzeba wybrać odpowiedniego pośrednika. Pomoże on w poruszaniu się po platformie oraz wytłumaczy, w jaki sposób dalej inwestować w kryptowaluty.

Redakcja startzrozumem.pl

Nasz zespół ekspertów skupia się na szeroko pojętych dziedzinach biznesu, pracy, rozwoju osobistego, finansów i marketingu. Tworzymy artykuły, które dostarczają konkretnych rozwiązań i inspiracji dla przedsiębiorców oraz wszystkich, którzy dążą do rozwoju swojej kariery i biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?