Rozpoczęcie własnej działalności wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Niezależne jest to od tego, jaki rodzaj biznesu chcemy prowadzić. Startując z nowym biznesem, warto uwzględnić odpowiednie działania marketingowe oraz zakupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Własny salon kosmetyczny może stać się wysokim źródłem przychodów oraz osobistej satysfakcji, lecz musi on być prowadzony w odpowiedni sposób.
Kto może otworzyć mały salon kosmetyczny?
Własny salon kosmetyczny w teorii może założyć każdy, ponieważ nie jest konieczne uzyskiwanie zezwoleń, koncesji oraz licencji na świadczenie usług kosmetycznych. Jednak należy pamiętać o tym, że ukierunkowane wykształcenie, przejście odpowiednich szkoleń oraz kursów ułatwi zdobycie zaufania klientów, które jest kluczowe przy prowadzeniu własnego biznesu.
Kosmetyczka powinna być osobą, która ma odpowiednie ku temu predyspozycje. Najważniejszymi z nich są takie kwestie jak dokładność, empatia, odpowiedzialność oraz cierpliwość do klienta.
Jak otworzyć salon kosmetyczny – konieczna rejestracja
Najprostszym sposobem, aby otworzyć mały salon kosmetyczny, jest rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Ta forma pomaga uniknąć czasochłonnych formalności, obowiązku prowadzenia ewidencji finansowej i księgowości. Założenie salonu jako jednoosobowej działalności wymaga wypełnienia wniosku o wpis do rejestru CEIDG-1. W formularzu zawierane są takie kwestie jak m.in.: nazwa firmy, numer rachunku bankowego, adres prowadzenia działalności, wybrana forma opodatkowania czy data rozpoczęcia świadczenia usług kosmetycznych.
Innym sposobem na otworzenie salonu kosmetycznego, jest zarejestrowanie spółki prawa handlowego. Firma kosmetyczna może być prowadzona w każdej formie poza spółką partnerską. Aby założyć spółkę, należy zarejestrować firm w KRS oraz wpisać ją do Monitora Sądowego i Gospodarczego. Dodatkowo przedsiębiorca powinien zarejestrować się w ZUS do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
Czy w przypadku otwarcia salonu kosmetycznego wymaga się zgłoszenia go do sanepidu?
Doskonałą wiadomością dla każdej osoby, która chce otworzyć swój salon kosmetyczny, jest taka, że aktualnie nie ma obowiązku zgłaszać gabinetu kosmetycznego do odbioru sanepidu przy rozpoczęciu działalności gospodarczej. Natomiast sanepid i tak się pojawi w salonie, ponieważ musi sprawdzić, czy wszystkie najważniejsze elementy są zgodne z przepisami prawa. Sama wizyta może być niezwykle stresująca i może skończyć się koniecznością wdrożenia kosztowych zmian, ale mamy na to sposób!
Chcąc uniknąć dodatkowych wysokich kosztów, należy mieć projekt technologiczny, który przedstawimy w sanepidzie, a następnie zostanie on zaopiniowany. Dokument można wykonać samodzielnie lub zlecić specjalistom. Projekt ten składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest projekt właściwy, czyli rysunek z zaznaczonymi na przykład ściankami działowymi, meblami oraz sprzętami. Drugą częścią jest opis, który musi zawrzeć usytuowanie lokalu, ilość pomieszczeń, miejsce przechowywania odzieży wierzchniej, usytuowanie poczekalni czy toalety. Z tym projektem należy udać się do sanepidu i poprosić o opinie. Koszt takiej opinii oscyluje w granicach 200 zł.