startzrozumem.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Rozwój osobisty

Brak pewności siebie – jak sobie z tym poradzić?

Brak pewności siebie – jak sobie z tym poradzić?

Brak pewności siebie oraz niska samoocena najpierw zaczynają pojawiać się w naszym umyśle i wynikają z naszych myśli o sobie. Bardzo często w młodzieńczych latach dorastamy z myślami, że „nie jesteśmy wystarczająco dobrzy” albo „coś z nami jest nie tak”. To wszystko przekłada się na późniejsze życie i brak pewności siebie. Wiele z osób żyje z niską samooceną do końca swojego życia, ponieważ nie wiem, że takie myślenie o sobie można zmienić.

Czym jest pewność siebie?

Brak pewności siebie jest postawą, która bierze się z niskiej samooceny, natomiast ta pojawia się ze względu na negatywne przekonania na własny temat. To wszystko jest po prostu reakcją wiązaną. Jeżeli ktoś ma wysoką samoocenę, zazwyczaj również jest bardziej pewny siebie i wyraża to w sposób jasny swoją osobą. Prawdziwa pewność siebie nie ma nic wspólnego z arogancją, jest postawą naturalną i oczywistą.

Bardzo często osoby, które mają wysoką samoocenę, mogą wydawać się aroganccy, ze względu na to, że cechują się oni odwagą oraz otwartością, które pozwalają na mierzenie się ze zmianami i generowanie nowych rozwiązań. Osoby, które są pewne siebie, nie boją się krytyki i przedstawiania nowych kwestii na forum nawet nieznajomych ludzi. Osoby pewne siebie lubią wdawać się w rozmowy, które mogą pogłębić ich wiedzę na dany temat.

Jak się przedstawić – pokonaj brak pewności siebie w pracy

Walka z pewnością siebie i niską samooceną może być naprawdę trudna. Należy wdrożyć odpowiednie mechanizmy myślowe, które pozwolą nam na przezwyciężenie braku wiary we własne możliwości. Pierwszym z nich jest uświadomienie sobie, kim tak naprawdę się jest i co się czuje w środku. Może to brzmieć nieco filozoficznie, jednak wiele z nas potrafi odpowiedzieć sobie na to pytanie. W tym mechanizmie należy odszukać swoją prawdziwą twarz i być ze sobą szczerym.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby pracodawca uważał Cię za osobę pewną siebie, musisz uświadomić sobie, jak wiele sukcesów osiągnąłeś. Mogą to być mniejsze lub większe sukcesy, na które może składać się ukończenie studiów lub jakiegoś dodatkowego kursu. Na pierwszy rzut oka może wydawać Ci się, że nie masz żadnych sukcesów. Natomiast jak zaczniesz analizować całe swoje życie, znajdziesz ich bardzo dużo. Aby być bardziej pewnym siebie, musisz uwierzyć w siebie i rozwijać się na wszelkich płaszczyznach, tym samym podnosząc swoje kwalifikacje.

Jak poradzić sobie z brakiem pewności siebie i niską samooceną?

brak pewności siebie

Na walkę z brakiem pewności siebie składa się wiele czynników, które zostały również wspomniane powyżej. Natomiast bardzo ważnym elementem jest wsparcie najbliższych i dostrzeżenie problemu również przez nich. Bez tego nie będziesz w stanie zawalczyć o swoją pewność siebie.

Bardzo ważną kwestią jest również to, że jeżeli nie będziesz w stanie sam poradzić sobie z pewnymi schematami myślowymi, które mają za zadanie pomóc ci podnieść swoją samooceną, należy udać się do specjalisty. On dokładnie wie, jakich mechanizmów użyć, aby pokonać brak pewności siebie i z pewnością pomoże Ci w tej kwestii.

Udostępnij