Tutaj jesteś

Wypalenie zawodowe – jak sobie radzić z tym problemem?

23 października 2022 Rozwój osobisty wypalenie zawodowe jak sobie radzić


Dla wielu osób praca staje się po pewnym czasie obciążeniem i ciężko jest czerpać radość z zajęcia, które się codziennie wykonuje. Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić i kogo może dotknąć?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • wypalenie zawodowe – jak sobie radzić
  • wpływ zmiany pracy na wypalenie
  • co może być przyczyną wypalenia
  • czy wypalenie zawodowe można leczyć

Wypalenie zawodowe jak sobie radzić?

Pracować musi praktycznie każdy, aby się utrzymać. Nie ma możliwości przeżycia bez pieniędzy, a pieniądze zarabia się, wykonując jakąś pracę. Niektóre osoby pracują na swój własny rachunek, a inne są przede wszystkim zatrudnione u pracodawcy. Jedni są zadowoleni ze swoich obowiązków, a inni chodzą do pracy, bo muszą. Czasami jednak przychodzi kryzys i osoba wypala się zawodowo. Co można wówczas zrobić? Na pewno nie wolno tego lekceważyć, gdyż można zachorować nawet na depresję. Oczywiście lepiej jest reagować od razu i znaleźć sposób na lepsze podejście do swoich obowiązków w pracy.

Wypalenie zawodowe a zmiana pracy

Dużo osób wypalonych zawodowo myśli o zmianie zawodu. Jest to oczywiście jakiś sposób, ale na pewno nie wolno robić nic pochopnie. Dobrze jest przemyśleć, dlaczego stara praca nie sprawia już radości i jakie zajęcie będzie odpowiednie. Można przekwalifikować się w każdym wieku. Nie ma ograniczeń wiekowych, aby pójść na studia czy zrobić kurs, o którym marzyło się od wielu lat. Zmiana zawodu może być świetnym sposobem na zmianę swojego życia. Można na nowo cieszyć się pracą i czerpać z niej wiele radości. Zmian nie należy się bać, a czasami warto zaryzykować, aby na przykład pasja przerodziła się w pracę.

Co może być przyczyną wypalenia zawodowego?

wypalenie zawodowe jak sobie radzić

Przyczyn wypalenia zawodowego może być sporo. Nie jest to jedynie spadek energii, ale bardzo często wiąże się to z głębokimi emocjami, które prowadzą nawet do utraty sensu życia. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy mogą być nasilone kontakty z ludźmi w pracy. Oczywiście do wypalenia zawodowego przyczynia się w dużej mierze stres i zbyt duża ilość obowiązków narzucanych przez szefa. Presja czasu, odpowiedzialność i poczucie braku kontroli mogą znacząco obciążać psychikę i wpływać na samopoczucie. Czasami zwyczajnie w świecie pracownik jest zmęczony fizycznie i psychicznie i zniechęca się do swojego zawodu. Przemęczenie, stres i emocjonalne obciążenie utrzymujące się przez dłuższy czas mogą spowodować wypalenie zawodowe.

Czy wypalenie zawodowe można leczyć?

Wypalenie zawodowe jest jak najbardziej wskazaniem do podjęcia terapii. Dobrze jest umówić się na sesję z psychoterapeutą, który obierze najlepszą metodę leczenia tej przypadłości. Dodatkowo warto stosować techniki antystresowe i poznawcze, które pozwolą wyluzować się i zrelaksować. Wypalenie zawodowe rozchwiewa równowagę psychiczną. Osoba powinna w tym czasie znaleźć balas pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym i dużo uwagi poświęcać swoim pasjom. Dobre efekty można osiągnąć, np.  uprawiając sport. Podczas wysiłku fizycznego uwalniają się endorfiny, które poprawiają samopoczucie i wpływają na lepszą samoocenę. Jeśli pojawią się pierwsze symptomy wypalenia zawodowego, to najlepiej od razu zmienić swój tryb pracy i zmienić nastawianie do wykonywanych obowiązków.

Redakcja startzrozumem.pl

Nasz zespół ekspertów skupia się na szeroko pojętych dziedzinach biznesu, pracy, rozwoju osobistego, finansów i marketingu. Tworzymy artykuły, które dostarczają konkretnych rozwiązań i inspiracji dla przedsiębiorców oraz wszystkich, którzy dążą do rozwoju swojej kariery i biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?