Dla wielu osób zawód back-end developer jest dość skomplikowany. Jednak wiele osób zastanawia się, czym dokładnie zajmuje się osoba na tym stanowisku i na jakie zarobki może liczyć.
Z tego artykułu dowiesz się:
- co to za zawód back-end developer
- jakie cechy powinien posiadać taki pracownik
- jak wygląda jego praca
- czy warto zostać back-end developerem
- na jakie zarobki można liczyć
Back-end developer – co to za zawód?
Back-end developer to inaczej programista. Jest to osoba zajmująca się witryną internetową od strony technicznej. Jego zadaniem jest stworzenie strony i sprawdzenie poprawności jej działania. W zakresie obowiązków leży także nadzorowanie serwerów i aplikacji oraz kontrola bezpieczeństwa zastosowanych rozwiązań. Jak widać, jest to bardzo ciekawa praca, ale czy każdy nadaje się do tego zawodu?
Jakie cechy powinien mieć back-end developer?
Tworzenie API i nadzorowanie witryny internetowej jest dość interesującym zajęciem. Przede wszystkim osoba na takim stanowisku musi mieć opanowany język programowania. Dodatkowo na pewno ważna jest chęć uczenia się nowych rzeczy i podążanie za nowinkami technicznymi. Również back-end developer powinien być osobą komunikatywną i otwartą, gdyż jego praca polega na współpracy z programistami zajmującymi się frontendem. Wspólny projekt musi być spójny, a niekiedy wymaga to pójścia na kompromis. Umiejętność pracy w zespole jest niezwykle ważna, a także znajomość języka angielskiego na średnim poziomie jest obowiązkowa.
Praca back-end developera i języki programowania
Jak już wcześniej zostało wspomniane, praca back-end developera polega na programowaniu. Niezbędna jest zatem znajomość jakiegoś języka programowania. Nie ma konieczności poznawania wszystkich, bo zazwyczaj tworzy się witryny w jednym języku. Wśród najpopularniejszych można znaleźć SQL, Java czy Python. Niektórzy wybierają nieco trudniejsze języki i uczą się programowania w PHP lub C++. Osoby początkujące najczęściej wybierają SQL i Pythona, gdyż zaliczane są one do najłatwiejszych języków programowania. Jednak, aby pracować w tym zawodzie, najczęściej trzeba znać Javę, gdyż jest to jeden z najlepszych języków do back-endu. Ta umiejętność jest także często jednym z wymagań stawianych przez pracodawcę.
Czy warto zostać back-end developerem?
Praca programisty dla jednych osób jest monotonna, a dla innych staje się pasją. Programowanie może być sposobem na życie, a za tym zajęciem przemawia wiele plusów. Można przede wszystkim pracować zdalnie. Cały czas uczy się nowych rzeczy i poznaje tajniki związane z programowaniem i tworzeniem stron czy aplikacji. Zarobki są także atrakcyjne, a doświadczone osoby spokojnie mogą pracować kilka godzin w tygodniu i zarabiać na swoje utrzymanie. Jest też dużo ofert pracy dla back-end developerów, a więc nie ma możliwości bycia bezrobotnym.
Na jakie zarobki może liczyć back-end developer?
Zarobki w tym zawodzie są zróżnicowane. Zależą one od paru czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście doświadczenie. Początkujący programiści zarabiają około 5000 brutto. Osoby ze średnim doświadczeniem mogą liczyć na prawie dwa razy taką stawkę, a doświadczeni back-end developerzy na kwoty powyżej 13000 złotych.